Volejte +420 518 321 881 Jednotna Klasifikace logo 24px info-ico1 Všechny kontakty

 

Od května mohou návštěvníci Panského dvora - Turistického centra Veselska navštívit dlouhodobou výstavu připomínající historii a činnost unikátní veselské vodní elektrárny, která je Technickou kulturní památkou České republiky. Expozice volně navazuje na výstavu, která byla v roce 2001 věnována stému výročí od rozsvícení prvních elektrických žárovek ve Veselí nad Moravou a je její aktualizovanou a rozšířenou verzí. Jelikož unikátní a ojedinělou turbínu značky Francis, která v loňském roce oslavila 100 let nepřetržitého provozu, ani další funkční zařízení samotné elektrárny na výstavě prezentovat nelze, přibližuje instalace blíže dobu jejího vzniku prezentací různých exponátů, které třeba vůbec nesouvisí s výrobou elektrické energie, ale dotvářejí dobovou atmosféru, a dává tak zavzpomínat na dobu minulou. Návštěvníci expozice tak mohou zhlédnout jednak pohled do technického světa vodní elektrárny, jednak prezentaci dobových artefaktů, technických rarit, zařízení a vybavení domácností z půdy veselských mlýnů.

Výstavu připravili pracovníci vodní elektrárny pod vedením Josefa Fišera.

 

 

Josef Zimovčák (nar. 1956)

Český velocipedista, trvale žije ve Veselí nad Moravou. Život Josefa Zimovčáka je natrvalo spjat s kolem. Jeden z nejslavnějších obyvatel Veselí nad Moravou patří mezi významné osobnosti i v celosvětovém měřítku; sportovní výkony ho již několik let řadí mezi světovou špičku. Začínal podobně jako jeho vrstevníci – rád jezdil na závodním kole značky Favorit. Na začátku devadesátých let se však svezl na historickém vysokém kole, v roce 1993 si takové kolo sám vyrobil a u historického kola už zůstal. Na vysokém kole absolvoval i závod napříč Amerikou, závod na tradiční trati Paříž – Roubaix, jako první na světě projel na vysokém kole trojici nejslavnějších cyklistických etapových závodů světa – ve Francii trasu Tour de France, v Itálii Giro d´Italia a ve Španělsku závod La Vuelta. Na vysokém kole navštívil na třicet zemí světa, projel téměř celou Evropu, Ameriku, Austrálii.

Je několikanásobným mistrem světa a držitelem mnoha prestižních ocenění, trofejí, prvenství a cen, vedle jiných např. ceny Města Veselí nad Moravou a ceny Jihomoravského kraje, byl oceněn cenou Fair Play; od roku 2006 je čestným členem Českého klubu olympioniků. V roce 2010 založil Mezinárodní charitativní nadační fond Na kole dětem.

logo-bottom

inCity-logo-color-basic Facebook-logo-1817834